Transport samochodu na autolawecie – porady i wskazówki

Niezależnie od tego, czy do transportu przygotowujesz się samodzielnie, czy z pomocą profesjonalistów, przewóz lawetą wcale nie jest taki łatwy i oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Zawsze należy pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach, dzięki którym proces będzie bezpieczny.

Usługi lawetą i autolawetą – różnice

Laweta i autolaweta się różnią. Wbrew dość powszechnej opinii nie są to dwie nazwy jednego sprzętu, który gwarantuje wszelkie przewozowe usługi. Laweta to w gruncie rzeczy przyczepa – platforma przystosowana do przewozu aut. Autolaweta natomiast jest nieco bardziej zaawansowanym pojazdem z wbudowaną platformą – nie można jej odłączyć od samochodu, ponieważ stanowi z nim jedność.

Usługi lawetą dotyczą obydwu sposobów transportu samochodów. Jeden z nich gwarantuje jednak dużo bezpieczniejsze przewiezienie pojazdu. Mowa o wykorzystaniu autolawety. Dzięki temu, że jest to samochód będący platformą, kierowca ma większą kontrolę i stwarza o wiele mniejsze zagrożenie zarówno dla ruchu drogowego, jak i holowanego auta.
 
Laweta do samochodu może okazać się pomocna, ale zalecana jest na nieduże odległości i dobrej jakości drogi, np. w miastach. Nie ma możliwości holowania pojazdu na autostradzie – jest to niezgodne z przepisami.

Przewóz lawetą a waga pojazdu

Kluczową kwestią w transporcie pojazdu jest bezpieczeństwo. Trzeba zadbać o innych kierowców, sytuację na drodze oraz holowane auto. Zanim samochód zostanie załadowany na platformę, należy określić jego wagę. Jest to wyjątkowo ważne, ponieważ prawo jazdy kategorii B upoważnia do holowania pojazdów do 3,5 tony. Przewóz lawetą cięższych środków transportu wymaga kierowcy z prawem jazdy kategorii C.

Ładowanie lawety do przewozu samochodu

Po wyborze odpowiedniej lawety i kierowcy należy zacząć ładować platformę. W tym celu trzeba włączyć światła awaryjne holowanego pojazdu i lawety. Transport samochodu poprzedza odpowiednie umieszczenie go na platformie. Holowane auto powinno zawsze najeżdżać na lawetę przodem i bardzo powoli. Przy zbyt szybkich i niedokładnych ruchach pojazd może się po prostu zsunąć i doznać zniszczeń. Nie bez przyczyny samochód wsuwany jest właśnie przodem – wtedy najcięższy segment jest na środku przestrzeni ładunkowej.
Kiedy laweta do samochodu jest już załadowana, trzeba zabezpieczyć pojazd przed wypadnięciem w trakcie jazdy. Służą do tego pasy, które zakłada się na koła, a następnie przypina potężnymi klamrami.

Lawety do przewozu samochodów – kupić czy wynająć?

W zależności od rodzaju prawa jazdy możesz przewozić na lawecie pojazdy do 3,5 tony lub cięższe. Zwykłą platformę ładunkową można kupić, ale wiąże się to z dużym wydatkiem oraz potrzebą dodatkowego miejsca w garażu lub na działce.

Ponadto warto zastanowić się, do czego ma służyć laweta. Transport innego pojazdu zdarza się sporadycznie – są to najczęściej losowe sytuacje. Znacznie lepiej jest wynająć profesjonalny przewóz lawetą, niezależnie od tego, czy jest to jednorazowa potrzeba, czy wynajem na określony czas.

Firmy transportowe oferują nie tylko sprzęt, ale również pomoc doświadczonych i wykwalifikowanych kierowców, którzy wiedzą jak przeprowadzić cały transport. Autolaweta, czyli platforma mogąca przewozić cięższe pojazdy, kosztuje bardzo dużo i często wymaga zrobienia dodatkowego prawa jazdy.