Kolejność działań podczas transportu samochodu na lawecie

Niestety, ale znajdujemy się w czołówce – Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej, w którym najczęściej dochodzi do wypadków drogowych. W trasie może wydarzyć się bardzo wiele – awaria, przypadkowa stłuczka albo poważne zderzenie. Wtedy niezbędny jest przewóz samochodu na lawecie. Autolaweta przydaje się również podczas transportu samochodów z innych krajów, np. Niemiec czy Belgii. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega przewóz auta na lawecie. Zapraszamy do lektury!

Kiedy zdecydować się na przewóz auta na lawecie?

Jeżeli istnieje potrzeba wezwania policji lub pogotowia ratunkowego, w pierwszej kolejności wykonaj telefon. W przypadku, kiedy jakikolwiek uczestnik wypadku ucierpiał fizycznie, po wezwaniu odpowiednich służb, zajmij się poszkodowanym zgodnie z zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Niewielkie kolizje, w których uszkodzone zostały tylko auta, wymagają podstawowych czynności, takich jak wyłączenie silnika, wyjęcia kluczyków ze stacyjki oraz włączenia świateł awaryjnych i rozstawienia trójkąta ostrzegawczego. Po wykonaniu tych standardowych procedur czas zadecydować, czy niezbędny jest przewóz auta na lawecie i czy należy wezwać pomoc drogową.

Rodzaj zdarzenia a transport samochodu na lawecie

Przewożenie pojazdów wcale nie polega na wysłaniu „pierwszej lepszej” lawety we wskazane miejsce. Istnieją różne rodzaje lawet i pasów zabezpieczających. Dobiera się je głównie na podstawie tego, ile waży holowany samochód.
Jeżeli waga samochodu nie przekracza 3,5 tony, może go przewieźć kierowca z prawem jazdy kategorii B. Sytuacja jednak wygląda inaczej w przypadku cięższych pojazdów – wtedy kierowca musi posiadać prawo jazdy typu C.

Udany transport samochodu na lawecie zależy głównie od przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Pasy służą do przytwierdzenia auta do platformy, jednak rodzaj pojazdu determinuje ich wytrzymałość i długość. SUV-y wymagają innych parametrów niż małe samochody osobowe.

Oczekiwanie na przewóz samochodu na lawecie

Czekając na pomoc drogową, warto zrobić zdjęcia zaistniałej sytuacji – pozwoli to na łatwiejsze dochodzenie swoich praw u ubezpieczyciela, czy nawet w sądzie. Nie powinno się próbować zacierać śladów lub naprawiać uszkodzeń na własną rękę. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zaczekanie na pomoc profesjonalistów.
W przypadku czekania na lawetę, która ma odebrać auto z Twojego miejsca zamieszkania i przewieźć je np. do innego kraju, przygotuj wnętrze pojazdu. Zabierz wszystkie rzeczy osobiste i wyczyść pojazd, zanim pojawią się specjaliści świadczący usługi transportu samochodów na lawecie.

Przewóz auta na lawecie – odpowiednie mocowanie

Nadszedł czas, w którym trzeba umieścić auto na lawecie. Sposób, w jaki samochód zostanie przymocowany, zależy głównie od struktury platformy. Niektóre z nich mają specjalne otwory na haki na całej powierzchni, inne tylko po bokach.

Zwykle samochód wprowadzany jest na lawetę przodem. Wtedy środek jego ciężkości jest w odpowiednim miejscu platformy i kierowca ma większą kontrolę nad przyczepą. Najważniejsza kwestia to prawidłowe zabezpieczenie pojazdu. Służą do tego specjalne pasy oraz haki i klamry.

Laweta z autami – specjalne przepisy

Warto wiedzieć, że transport samochodów na lawecie wiąże się z pewnymi zasadami. Holowany pojazd nie musi mieć przymocowanych wszystkich kół. Według ustalonych przepisów wystarczą trzy przytwierdzone koła, jednak dla lepszej stabilizacji niektórzy kierowcy zabezpieczają wszystkie.

Rzeczywista masa przyczepy nie może także przekraczać masy pojazdu ciągnącego, tj. lawety. Transport samochodów typu SUV nie odbywa się przy pomocy np. Toyoty Yaris. Laweta z samochodami musi także pilnować prędkości w zależności od jezdni, po której się porusza. Maksymalna prędkość transportowa to 70 km/h na drogach jednojezdniowych i 80 km/h na drogach dwujezdniowych, autostradach i drogach ekspresowych.